Meteoservis

Text piesne Meteoservis glosovala jeho autorka, banskoštiavnická poetka Andrea Kočalková ako: „Vzťahy a ich nevyspytateľnosť, zvraty a obraty, keď každý chce v rukách chvíľu držať opraty.”  Mohlo by to vyzerať ako bežný súboj o dominanciu medzi dvojicou aktívnych ľudí, schopných veci meniť a prispôsobovať.

Hudba pesničkára Martina Chrobáka ale zvýraznila skôr senzitívnosť postáv a posunula vyznenie textu do melancholickejšej polohy, keď sa ľudia v páre, zvyknutí jeden na druhého, no uväznení v klietke svojich individuálnych pováh a predurčení, iba prizerajú ostrému nožu času, ktorý ich od seba oddeľuje. Nik z nich nie je schopný privolať na pomoc toho druhého, aby získali od života aspoň toľko, čo doteraz. Bolesť je zmrazená, nohy sa v behu za životným cieľom čoraz hlbšie zabárajú do bahna všednosti, ktoré všetko spomaľuje a necháva plynúť bez možnosti nápravy. Je to stav, v ktorom sa iba prizeráme toku času, tak ako počasiu a úkazom odohrávajúcim sa na nebi. Môžu nás napĺňať pocitmi obdivu a krásy, tá sa ale snúbi s vedomím zmaru a pominuteľnosti.  

Pesnička Meteoservis pochádza z albumu „Radosť & záujem“, na ktorom hosťovalo viacero známych hudobníkov. Tí pridávali svoje party k pesničkám podľa vlastného výberu. Meteoservis si vybral ako jednu z troch skladieb aj Juraj Haško, klávesista a kapelník skupiny 100 múch. Jeho elektrické piáno intenzívne dotvára atmosféru, podobne - len inak - ako „predbúrkový“ dychový syntetizátor Mariana Jaslovského (aby sme menovali aspoň dvoch zúčastnených). 

Autorove predstavy o ilustrácii atmosféry piesne perfektne doplnili časozberné zábery fotografa Jána Kučkovského, ktorý má možnosť zo svojho balkónu sledovať a zaznamenávať meteorologické úkazy nad Vysokými Tatrami. Zaujímavosťou je, že Kučkovský je, okrem zručného narábania s objektívmi (hoci v tomto prípade šlo iba o mobil), zároveň šikovným výrobcom elektrických gitár a basgitár – www.handguit.com


Pozrite si videoklip a až pôjdete na sklonku leta do Tatier, zoberte si sebou na túru s niekým blízkym aj pršiplášť, aby vás vrtochy počasia nijako nezaskočili.


METEOSERVIS

Martin Chrobák / Andrea Kočalková
CD Radosť & záujem (Nový Populár 2017)

 

Bude slnečno a veľmi teplo

Na nevydržanie!

 

Zhodíme zo seba všetky oblaky

hneď sa však ukáže

že ty si taká

a ja som onaký

 

Že platí tretí stupeň záťaže

Veľmi intenzívny

zrazu sme obaja až príliš

meteosenzitívni

 

Z večera do rána vietor prihnal dážď

tak si dnes padáme k zemi

Tak si dnes padáme každý k zemi sám

počasie rýchlo sa mení

 

Tak si dnes padáme k zemi

počasie rýchlo sa zmení