Čo napísal Marian Jaslovský o prvom albume Martina Chrobáka

Domino Fórum (1. X. 1998)

Folk je najlepší tam, kde prestáva byť folkom. Ak sa toto plemä skríži s jazzom, popom, či rockom, môžu prísť na svet potomkovia oveľa životaschopnejší, ako unavení bardi, putujúci krajom s otrieskanou španielkou a spievajúci s cigaretou strčenou za nultým pražcom a s pollitrom poruke. Gitarista, spevák a skladateľ Martin Chrobák je občianskym povolaním architekt (jeden čas písal aj do časopisu Rock & Pop) a práve vydal svoj debut. Sólový, ale tak trochu aj s medzičasom sa rozpadnuvšou formáciou Private music.

V rozhovore pre Twist Chrobák nedávno povedal, že jeho folk už dlhšie nezaujíma. Ja by som dodal - asi je to dobre, pretože mu to otvára okná. Okrem kvality textov si začal všímať aj iné veci. Aranžmány, harmonickú pestrosť, drobnokresbu, zvukovosť. Album je/nie je folkom tak, ako je/nie je folkom Nerez, Soňa Horňáková, či Jarek Nohavica v poslednom "kapelovom" období. Počujeme tu rock, jazz, pop, poteší precízna inštrumentácia (okrem základnej trojice hudobníkov sa tu premlelo až sedemnásť hostí) a milé melódie. Hravosť, objaviteľské výlety, rozčerené jazzerá, rockové poryvy i pohodu "domáceho muzicírovania" Chrobák je dobrý gitarista, ktorý nemá problémy s rôznymi polohami a presvedčivý spevák, ktorý zasa polohy až tak často nemení. Zúčastnení hudobníci mu stačia s dychom.

Autorom textov je hlavne Pavel Oravec a aj zhýčkané ucho poteší, že niekto vie s jazykom narábať elegantne, zvukomalebne a čisto. Hej, čistota, to je jeden z najsilnejších dojmov z tohto albumu, aj keď nechýbajú aj dramatickejšie zvraty. Túto "polovicu života" potvrdzujú aj kresbičky Ľudmily Holíkovej, krehko a pevne ilustrujúce jednotlivé piesne.

Marian Jaslovský